úterý 27. srpna 2019

OHROŽENÍ ŽRALOCI A REJNOCI

Stovky žraloků a rejnoků se nalezly zamotány do sítě

Skutečnost, že zvířata končí zamotána do plastového odpadu v moři, již není neobvyklá.

Vědci zdokumentovali více než 1 000 případů žraloků a rejnoků zamotaných do plastového odpadu. Hodnocení je založeno na starších studiích a příspěvcích na Twitteru, které provedli vědci z Britské univerzity v Exeteru a zveřejnili v časopise Endangered Species Research. Pravděpodobně počet skutečně postižených zvířat je mnohem vyšší.

Často se jedná u nebezpečného odpadu o zbytky rybářských sítí. Příkladem toho, co může způsobit škodu, je případ makaka krátkého (Isurus oxyrinchus)- na obrázku níže. Zvíře se zapletlo do kabelového lana, které - když žralok vyrostl - se mu zarylo do kůže a vážně ho zranilo, informoval autor Kristian Parton.


Tento žralok mako byl spatřen v Pacifiku. Zvíře se zapletlo do kabelového lana. Jak žralok rostl, zarývalo se mu lano do kůže. Zdroj: dpa

Žralok mako je nejrychlejší žralok. Dosahuje rychlosti až 68 km/hod. Pro člověka je nebezpečný. V Chorvatsku je přísně chráněný. Nedávno se objevil u Makarské riviéry, Šibeniku a ostrova Korčula.

Problém s odpady na moři je zatím podceňován, uvedl spoluautor Brendan Godley. Vědci píší, že také žraloci tygří a obrovští jsou nebezpečnými předměty zasaženi. Zvířata chycená v odpadu trpí a mohou zemřít.

Znečišťování životního prostředí. Mnozí lidé si myslí, že moře pojme vše. Je natolik rozsáhlé, že mnoho odpadu vstřebá. Vodní plocha představuje téměř tři čtvrtiny naší planety. Neuvědomují si, jaké nepředstavitelné těžkosti představuje zvláště nebezpečný odpad pro tvory, kteří žijí v moři. Je narušeno jejich přirozené životní prostředí a při zranění tímto odpadem mohou uhynout. A když k tomu přidáme rozsáhlé ropné skvrny po převráceném tankeru nebo pokusy s podmořskými atomovými výbuchy, mají zvířata i rostlinstvo o zábavu postaráno.

Pak se divíme hromadným sebevraždám velryb, které ztratí orientaci nebo ze zoufalství hledají záchranu na souši nebo hromadnému úhynu delfínů v některých oblastech.

Lidé, nedělejme si z moře skládku a neukládejme tam nebezpečný ani žádný jiný odpad. Moře není schopno všechny odpady zpracovat a mysleme na zvířata a rostlinstvo, které se v oceánech a mořích nachází. Lehce by se mohlo stát, že některé vodní tvory zařadíme k vyhynulým druhům.

Zdroj:
Autor: dpa Axel Springer SE
Překlad: Mirijam

Žádné komentáře:

Okomentovat