pondělí 1. července 2019

OČNÍ ZÁŠKUBY

Když se oko zblázní


Přichází to docela náhle a trvá většinou několik minut: oční škubnutí. Ačkoliv je to jen nepatrný pohyb, může dost znervóznit. Uvádíme přehled příčin a příznaků - a vysvětlíme, jak se záškubům oka vyhnout.


Foto: Susann Städter/photocase.de

Náhle se víčko začne chvět. Co za tím vězí a co se s tím dá dělat?

Že se naše oči na pár sekund zdánlivě jakoby samy od sebe nakrátko zavřou a zase otevřou, víme. Zavření a otevření oka, mrkání, zajišťuje stabilní slzný film a my jsme na to tak zvyklí, že ho někdy vědomě nevnímáme. Oční víčko však někdy rychle a nekontrolovatelně kmitá a škubá, což může vést k nejistotě.

Záškuby očí: Varovný signál těla

Napřed dobrou zprávu: I když výsledky vyhledávání na Googlu naznačují něco jiného - u většiny lidí za záškuby nejsou žádné nádory nebo nevyléčitelná nervová onemocnění, ale neškodné příčiny.

Otravné škubání je však signálem našeho těla, že je něco špatně. A naslouchat vlastnímu tělu se vždy vyplatí.

Příčin, proč oko má záškuby, je mnoho

Většina nervových záškubů, která je spouštěna nervovými výboji z nervů obličeje a svaloviny očního kruhu, se vyskytuje pouze v jednom oku. Symptomy začínají nepravidelnými záškuby očního víčka a mohou končit až neustálým třesením po celé hodiny nebo dokonce dny.

Záškuby víček mohou mít různé důvody. Nejčastěji jsou to následující příčiny:
  • stres a nervozita
  • nedostatek minerálních látek, zvláště nedostatek hořčíku
  • únava oka (např. intenzivní prací na počítači)
  • vysoký krevní tlak
  • nedostatek spánku
Nejčastější důvod: stres

Nejčastější příčinou je stres a nervozita. Lidské tělo produkuje hormony jako kortizol, epinefrin a norepinefrin v obdobích velkého napětí. Ty poskytují energii a nastaví svaly - včetně svalů víček do bdělého stavu. Skrze nervové impulsy, které se k němu dostanou, napnou sval a způsobí záškub. Vzhledem k tomu, že oční oblast je velmi citlivá, cítíme zde záškuby velmi zřetelně.

Také nedostatek minerálních látek, zejména nedostatek hořčíku, může způsobit záškuby oka. Pokud tělu chybí hořčík, může to omezit zpracování impulsů na nervy a svaly. Nervové buňky a synapse jsou pak více vzrušivé a to může vést k nekontrolovaným křečím, jako je třesot očního víčka.

Také přetížení očí může způsobit záškuby. Díváme-li se příliš dlouho na obrazovku počítače nebo na chytrý telefon, může sval očních víček chytit křeč a začít se škubat.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze může být také další příčinou: jak se tepny v těle rozšiřují, vzdálenost mezi pulzujícími tepnami a nervy se zmenšuje, což jim umožňuje přicházet do vzájemného kontaktu. Nerv pak dává absurdní impulsy dále do svalů a dochází k záškubům jako například záškubům očí.

Pokud se našemu tělu dostává příliš málo spánku, škodí to také nervům. Oči a kruhový oční sval zjistí příliš malé zotavení, což vede k nežádoucímu záškubu v obličeji.

Příčinou mohou být i cizí tělesa v oku nebo zánět spojivek. Ve vzácných případech mohou být záškuby očních víček známkou závažných onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo mozkové nádory. Pokud dochází k záškubům v kombinaci s příznakem paralýzy (ochrnutí) nebo se vyskytují problémy s řečí a s viděním, je třeba okamžitě konzultovat lékaře, protože tyto symptomy mohou být také příznaky srdečního infarktu nebo mrtvice.

Škube vám snad oko, když jste pod napětím? Proti stresu nejlépe pomáhá všeobecně známá relaxace: existují i ​​speciální cvičení jógy pro podrážděné oči. Jak můžete reagovat ve chvíli stresu, vysvětluje psycholog Prof. MUDr. Gert Kaluza.

Nedostatek živin nebo hořčíku může být způsoben příliš jednostrannou výživou. Zabraňte nedostatku tím, že budete jíst častěji celozrnné cereálie, ořechy a semena. Také průjem nebo léky, jako jsou antikoncepční pilulky, mohou vyvolat nedostatek hořčíku.

Přetížení oka může pomoci dlouhý pohled do dálky nebo z okna. Dokonce může pomoci i lehká masáž prsty.

Lidé, kteří trpí hypertenzí, mohou snížit svůj krevní tlak pravidelným cvičením - odborníci doporučují 30 minut tři dny v týdnu. Přínosná je také dobře vyvážená strava s množstvím ovoce a zeleniny a nízkou konzumací alkoholu.

Zdroj:
Autor: Solvejg Hoffmann
Překlad: Mirijam


Žádné komentáře:

Okomentovat