úterý 28. května 2019

Strach před brexitem

Kandidáti na místo po Mayové jdou do boje. Jejich počet roste.

Po oznámení o rezignaci britské premiérky Terezy Mayové se již mnozí konzervativci uchází o kandidaturu po ní a hodili svoji rukavici do ringu.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock oznámil v sobotu svou účast ve vícestupňovém výběrovém řízení o místo předsedy Konzervativní strany. Byl již pátý, který oficiálně požádal o nejvyšší místo ve straně a tím i funkci šéfa vlády.

Za favorita mezi kandidáty je považován bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. 54letý Johnson se okamžitě ucházel o místo a hrozil, že opustí EU bez dohody. Na konferenci ve Švýcarsku, podle reportérů řekl přímo na místě: "Samozřejmě, že se ucházím o postavení premiéra." A dále: "Chcete-li získat dobrý obchod, musíte se připravit na ne-dohodu. Abyste něčeho dosáhli, musíte být připraveni nechat jít jiné." Dále vyloučil další prodloužení lhůty pro brexit. Brusel okamžitě oznámil, že smlouvu o brexitu, uzavřená Mayovou, která byla třikrát zamítnuta britským parlamentem, nelze znovu otevřít.

Odstoupení Mayové znamená novou volbu pro brexit.

Přestože jsou všechny možnosti stále na stole, základní situace se změnila jen málo. Britové by však mohli bez dohody odstoupit, mohli by brexitskou dohodu teoreticky zrušit, nebo by mohlo být druhé referendum či schválení Parlamentu pro - možná opětovně vyjednanou - dohodu. Také nový odklad není vyloučen.

Znalec Spojeného království se však obává, že dilema, s nímž se Mayová potýkala, by se pro jejího nástupce nezmenšilo. Situace je spíše výbušná. "EU bude tvrdit, že původní dohoda nebude znovu projednána. Parlament bude i nadále chtít zabránit odstoupení od smlouvy bez dohody. Populace je hluboce rozdělena," říká von Ondarza. Žádný dobrý signál pro nového premiéra - ať je to kdokoliv.

Brok předpovídá katastrofu pro britskou ekonomiku.


Podle zpráv se zvyšují obavy, že brexit může vyvolat zuřivou soutěž, ve které se kandidáti budou předbíhat nekompromisním způsobem, aby zastánce tvrdé linie brexitu konzervativní stranické základny přetáhli na svou stranu. Ministr zahraničí Jeremy Hunt, bývalá ministryně práce Esther McVey a ministr pro místní rozvoj Rory Stewart už také uvedli, že chtějí začít. Stewart se však distancoval od brexitu.

Elmar Brok, zástupce skupiny EPP, frakce v Evropském parlamentu, varoval před premiérem Johnsonem. "Bude-li Boris Johnson nástupcem a budoucím britským šéfem vlády, nechá vypršet přechodné období, řekl politik CDU Passauer Neue Presse. Pak bude následovat brexit 31. října bez dohody.


Matt Dunham/AP Pool/dpa: Počet kandidátů na místo po Mayové roste.Jeden z kandidátů: Boris Johnson


Velká Británie má opustit EU do 31. října

Brok v tomto případě předpovídá katastrofu pro britskou ekonomiku. "Britové ztratí až deset procent svého hrubého domácího produktu a v Německu ztratíme jen jedno procento."

Mayová oznámila v pátek v emocionálním projevu v Londýně, že 7. června odstoupí jako vůdce konzervativní strany. Do konce července bude rozhodnuto o nástupci, poté se vzdá funkcí ve vládě.

Očekává se, že vícestupňový výběrový proces začne v týdnu od 10. června. Předpokládá se, že se zúčastní až 20 zájemců. Ve vícero volebních kolech bude počet kandidátů poslanci frakce Konzervativní strany zredukován na dva. Dva zbývající kandidáti se budou zodpovídat stranické základně v primárních volbách.

Británie má opustit mezinárodní společenství do 31. října. Parlament však smlouvu o stažení vyjednanou Mayovou s Bruselem zamítl třikrát. Řešení je v nedohlednu. Skutečností zůstává, že hrozí náhlý konec členství s dramatickými důsledky pro ekonomiku a další oblasti života.

Ať budou Britové jakkoliv opatrně našlapovat nebo jakkoliv opatrně jednat s Evropskou unií, v současné době jsou stanoviska jasně daná. Přihodit se může ledasco. Evropská unie avizovala, že nehodlá připustit jakýkoliv odklon od svého původního záměru, žádnou novou dohodu, ani žádnou změnu. Parlament bude chtít zabránit odchodu Británie z EU bez dohody. Může se podařit další odklad, také by mohlo být vyhlášeno nové referendum.

Lidé ve Velké Británii si nejspíš uvědomili i negativní dopady na ekonomiku i politiku, zhoršení, možná přechodné, životního standardu, ztížení obchodování se zeměmi Evropské unie i finanční závazky vůči Evropské unii.

Pokud se Velké Británii podaří odejít s minimálními ztrátami, může být opuštění Evropské unie precedentem pro další země, kteří nejsou s politikou Evropské unie spokojeni. Což je také záměr Evropské unie - co nejvíce ztížit jakýkoliv odchod.


Zdroje:
Překlad a úprava: Mirijam

Žádné komentáře:

Okomentovat