sobota 21. září 2019

Magnetický robot chce procházet váš mozek

Vědci z MIT (Massachusettského technologického institutu) pracují na robotu, který by mohl zavést lasery a léky do problémových oblastí mozku.


Robot z měkkého materiálu popsaný v časopise Science Robotics. Foto: MIT (Massachusettský technologický institut)

Normálně by se mohlo zdát divné nechat si robotem, který je podobný hadu, vrtat v mozku. Vědci z MIT (Massachusettského technologického institutu) však našli výjimku s prototypem robota z měkkého materiálu, který může být magneticky veden k čištění neurologických krevních sraženin nebo léčbě mrtvic a aneuryzmat[1], podle studie zveřejněné ve středu v Science Robotics.

Krevní sraženiny jsou hrudky koagulované krve, které se mohou tvořit v mnoha částech těla, ale jsou zvláště nebezpečné v mozku, kde mohou způsobit silné bolesti hlavy, mozkové krvácení a mozkovou mrtvici. Mozkové krevní sraženiny mohou být léčeny léky, ale mohou být také odstraněny postupem zvaným mechanická trombektomie[2].

Toto léčení zahrnuje vložení miniaturního zařízení do femorální tepny, na horní stehno pacienta, a použití kovového drátu k manuálnímu zavedení do mozku k odstranění sraženiny. Je to pracný proces, který mohou provádět pouze specializovaní chirurgové, kteří jsou vystaveni radiačním dávkám z rentgenového záření, které sleduje zařízení uvnitř pacienta. Tyto dávky nejsou samy o sobě nebezpečné, ale čím častěji je jim člověk vystaven, tím vyšší je riziko poškození tkáně.

Tým vedený Yoonho Kimem, postgraduálním studentem strojního inženýrství na MIT (Massachusettském technologickém institutu), navrhl novou metodu trombektomie s použitím robota z hladšího měkkého materiálu, kterého lze řídit za pomoci magnetu. To znamená, že lékaři by mohli robota ovládat na dálku, což vylučuje nutnost přímého vystavení rentgenovému záření.

Páteř robota je vyrobena z pružné slitiny niklu a titanu, která je pokryta pastou naplněnou malými magnetickými kuličkami, a potažená polymerem, díky kterému relativně hladce bez tření proklouzne tepnami.

Kimův tým úspěšně provedl prototyp robota pomocí zvětšeného modelu mozkové vaskulární struktury a vědci doufají, že koncept miniaturizují, aby mohl být testován v živých krevních cévách.

"Jednoho dne mohou lékaři vybavit roboty léky nebo lasery, které by mohly být dopraveny do problémových oblastí v mozku. Tento typ minimálně invazivní techniky může být také užitečný při zmírňování poškození mimořádných neurologických událostí, jako jsou mrtvice," říká spoluautor studie Xuanhe Zhao, docent na MIT (Massachusettském technologickém institutu).

"Pokud lze akutní mrtvici léčit během prvních 90 minut, míra přežití pacientů by se mohla výrazně zvýšit," uvedl Zhao v prohlášení. "Kdybychom dokázali navrhnout zařízení, které by zabránilo blokádě krevních cév během těchto "kritických minut", mohli bychom se potenciálně vyhnout trvalému poškození mozku. To je naše naděje."

Oprava: Verze tohoto článku říká, že prototyp robota byl veden zvětšeným modelem mozku. Model byl v životní velikosti, nebyl zvětšený. Tento článek byl aktualizován, aby tuto skutečnost upřesnil.

Jsou nemoci, které jsou strašákem lidstva. Určitě mezi ně patří rakovina, kardiovaskulární poruchy, nemoci srdce, cév, mozkové příhody i nemoci stáří Parkinsova choroba, Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza. Mnoho z těchto onemocnění může zasáhnout i lidi v mladším věku.

Pokud na zde uvedená onemocnění najde lékařská věda lék, pacientům se nejen uleví, ale může jim to prodloužit život, který by mohli žít v dobré kondici. Článek pojednává o léčbě mrtvic novým způsobem. Včasné zavedení robotického zařízení může zabránit poškození mozku.

Zdroj:



Překlad: Mirijam


[1] Výduť, rozšíření tepny způsobené strukturálními změnami v její stěně
[2] Mechanická trombektomie je určena k zprůchodnění přívodných cév mozku, plic nebo dolních končetin. Využívá se, pokud se céva orgánu ucpe krevní embolií.

Žádné komentáře:

Okomentovat