úterý 4. února 2020

VLASTNÍ TEST OSOBNOSTI

V minulých článcích jsem trochu nastínila 16 typů osobnosti od Jaroslawa Jankowskiho.

Co to vlastně je osobnost? Osobnost je organizovaný celek duševního života, v němž je integrována biologická, sociální a psychologická stránka jeho existence v dynamickou strukturu individuálních vlastností, která je vlastní pouze jednomu člověku a kterou se odlišuje od ostatních lidí.

Osobností se člověk nerodí. Stává se jí v průběhu svého života v procesu zvaném socializace. Osobnost je tvořena vlastnostmi, dispozicemi, které jsou relativně stálé a ovlivňují prožívání a chování člověka. Osobnost je tvořena temperamentem, charakterem, schopnostmi a zaměřením - neboli také motivací, pohnutkami lidského chování, tzv. dynamikou osobnosti.

Vědci hledali základní vlastnosti, které jsou společné všem lidem. Nazvali je velká pětka, tzv. pětifaktorový model osobnosti:

1. INTROVERZE - EXTRAVERZE
2. PSYCHICKÁ STABILITA - LABILITA (NEUROTICISMUS)
3. PŘÍVĚTIVOST - NEVRAŽIVOST
4. SVĚDOMITOST - NEZODPOVĚDNOST
5. KULTIVOVANOST - NEDOSTATEK KULTIVOVANOSTI.

Badatelé se však neshodli na počtu faktorů osobnosti, i když dosti často se v současnosti uvádí 16 faktorů (Cattelův model osobnosti, Isabel Briggs Myers a Katherine Briggs model osobnosti a zmíněný model osobnosti od Jankowskiho a další).

V některých organizacích se provádí přijímání pracovníků na pozice středního a vyššího managementu pomocí takovýchto psychických diagnostických testů. Zaměstnavatelé používají assessment centra k vyhledávání talentů nebo ke zjištění, zda v podniku takoví jedinci jsou. Kritici se k tomu staví záporně. Tvrdí, že chybí validita a reliabilita (spolehlivost) těchto výsledků šetření a že je neetické vyloučit z výběrového řízení uchazeče, který neprošel těmito diagnostickými psychotesty. (např. M. Armstrong: Personální management)

Mně osobně se líbí Eyseneckova škála:


Obr.: Základní temperamentové dimenze podle teorie Eysenecka (z publikace Bedrnová, Nový: Psychologie a sociologie řízení

Provedla jsem si vlastní test osobnosti, který jsem objevila na internetu.


Osobnostní typy jsou rozděleny do 4 základních skupin: ANALYTICI, DIPLOMATÉ, STRÁŽCI a PRŮZKUMNÍCI. Každá základní skupina má 4 podskupiny, tudíž celkem zase 16 faktorů:

ANALYTICI: ARCHITEKT - LOGIK; VELITEL - DISKUTÉR
DIPLOMATÉ: ADVOKÁT - ZPROSTŘEDKOVATEL; PROTAGONISTA - BOJOVNÍK
STRÁŽCI: LOGISTIK - OBHÁJCE; VEDOUCÍ - KONZUL
PRŮZKUMNÍCI: VIRTUOSO - DOBRODRUH; PODNIKATEL - BAVIČ

Máte-li zájem, vyzkoušejte.

Vyšel mi "Obhájce".

"Obhájce" Osobnost

Láska roste pouze sdílením. Více pro sebe můžete dostat jen rozdáváním druhým.

Brian Tracy

Osobnostní typ Obhájce je spíše vzácný, protože mnoho jejich vlastností koliduje s definicemi jejich individuálních rysů. I když jsou empatičtí, mohou být Obhájci nelítostní, když musí bránit svou rodinu nebo přátele; i když jsou tišší a rezervovaní, mají obvykle dobře rozvinuté lidské dovednosti a robustní sociální vztahy; a i když vyhledávají bezpečnost a stabilitu, mohou být tyto osobnosti pozoruhodně otevřené změnám, pokud se cítí být pochopeny a respektovány. A s tolika věcmi jsou lidé s osobnostním typem Obhájce více než jen součtem jednotlivých částí, a to je právě způsob, jakým využívají tyto silné stránky, které určují jejich osobnost.

Obhájci jsou skuteční altruisté, kteří projevují až přehnanou vlídnost, a věnují se práci a lidem, ve které věří, s nadšením a velkorysostí.

Těžko lze lépe nalézt osobnostní typ, který by tvořil tak velkou část populace, téměř 13 %. Obhájci, kteří kombinují to nejlepší z tradice a touhy ke konání dobra, slaďují svou práci s citem pro historii, kterou mají za sebou, jako je medicína, akademická práce a dobročinná sociální práce.

Osobnosti Obhájců, zejména těch bouřlivých, jsou často úzkostlivě pečlivé, až do stádia perfekcionismu, a i když otálejí, je na ně vždy spolehnutí, že udělají práci včas. Obhájci berou své povinnosti osobně, trvale dosahují vynikající výsledky, dělají vše, co mohou, aby předčili očekávání a potěšili ostatní, v práci i doma.

Musí být vidět, že věříme

Výzvou pro lidi osobnostním typem Obhájce je zajistit, aby co dělají, bylo i vidět. Mají tendenci zlehčovat své úspěchy, a i když je jejich vlídnost často respektována, cyničtější a sobečtější lidé pravděpodobně zneužijí oddanosti a skromnosti Obhájců přenesením práce na ně a poté přisvojením si zásluh. Obhájci musí vědět, kdy říci ne a trvat na tom, pokud si chtějí zachovat svou sebedůvěru a své nadšení.

Obhájci, kteří jsou přirozeně společenští, což je zvláštní vlastnost u introvertního osobnostního typu, využívají vynikající paměť ne k uchovávání dat a prkotin, ale k zapamatování si lidí a podrobností z jejich života. Pokud jde o rozdávání, nemají Obhájci sobě rovné, a využívají své představivosti a přirozené citlivosti k vyjádření své velkorysosti způsobem, který příjemce dojímá. I když to platí i pro jejich spolupracovníky, které lidé s osobnostním typem Obhájce často považují za své osobní přátele, je to především rodina, komu plně projevují svou náklonnost.

Budu-li tě moci ochránit, udělám to

Osobnosti Obhájců tvoří úžasnou skupinu, která jen výjimečně zůstane nečinná, pokud případ, který stojí za to, zůstává nedokončený. Schopnost Obhájců vytvářet vztahy s ostatními na důvěrné úrovni je mezi introverty bezkonkurenční, a radost, kterou zažívají při využívání těchto vztahů k udržování podporující, šťastné rodiny, je dárkem pro každého, kdo je zapojen. Ve středu zájmu se asi nikdy nebudou cítit skutečně dobře, a mohou se cítit provinile, pokud sklidí uznání za úsilí týmu, ale pokud se mohou spolehnout, že jejich úsilí bude oceněno, Obhájci raději hledají uspokojení v tom, co dělají, o čemž si mnoho jiných osobnostních typů může jen nechat zdát.

Je to zajímavé a zapřemýšlejte, jsou-li informace, které se o vás tvrdí, pravdivé. Možná existuje všeobecná shoda, ale osobnost je souhrnem mnoha aspektů a vyvíjí se i na základě vašich zkušeností a v interakci s okolním prostředím. Není úplně statická a mohou být události, které vás změní o 180o. Takže věřte, nevěřte.

Žádné komentáře:

Okomentovat